Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014

ΑΧΕΛΩΟΣ Αγγελοκάστρου. Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝ.

Όταν προσπαθείς να κερδίσεις ένα πόλεμο, κάθε μάχη είναι σημαντική. Ορισμένες μάχες όμως, έχουν «μεγαλύτερο βάρος» καθώς η νίκη μπορεί να επιφέρει διπλάσιο κέρδος για την ομάδα, όταν πρόκειται για ισοδύναμους αντιπάλους που παλεύουν για τον ίδιο σκοπό. (την άνετη παραμονή στην κατηγορία χωρίς μπαράζ και παρατράγουδα).
Η βελτιωμένη εικόνα των 2 τελευταίων αγωνιστικών παραπέμπει σε αγωνιστική ανάκαμψη της ομάδας. Όμως εγώ δεν είμαι προπονητής, για να εκφέρω σίγουρα συμπεράσματα, σχόλιο γράφω, και λέω ότι η ομάδα οφείλει να αποδείξει πως οι 2 τελευταίες νικηφόρες σερί εμφανίσεις δεν ήταν πυροτέχνημα.
Για την ακρίβεια, είναι υποχρεωμένη να κρατήσει με νύχια και με δόντια το κέρδος αυτών των αγωνιστικών ώστε να «κρατηθεί ζωντανή» στη δύσκολη μάχη μέχρι το τέλος. Είναι επομένως απαραίτητο, να ζωστούν οι ποδοσφαιριστές με «ατσάλινες ασπίδες» και να αποτρέψουν την κάθε ήττα τουλάχιστον στο Αγγελόκαστρο με κάθε τρόπο.      Καστρινός.
Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στο γήπεδο Παναιτωλίου ο Αχελώος Αγγελοκάστρου επιβλήθηκε του τοπικού Ολυμπιακού με σκορ 4-2.
Το φίλμ του αγώνα:
16' Ο Κοντοπάνος από δεξιά κάνει πάσα με τακουνάκι στο ύψος της μεγάλης περιοχής εκεί όπου βρίσκεται ο Μάκος που έκανε το σουτ ψηλά άουτ
19' Φάουλ Βδουκάκη από αριστερά η μπάλα χτυπάει στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και καταλήγει άουτ
23' Κόρνερ με τον Βδουκάκη από δεξιά η μπάλα στον Παναγιωτόπουλο που από πλάγια και δεξιά μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ άουτ
27' Γκοοολ 0-1 Από απομάκρυνση της άμυνας του Αχελώου και λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού ο Καλοκαίρης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κατσαβοχρήστο και με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του
30' Γκοοολ 0-2 Συρτή σέντρα του Ζαλοκώστα από δεξιά ο Βαγενάς άφησε την μπάλα και ο ερχόμενος από πίσω Καλοκαίρης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του
31' Γκοοολ 1-2 Κάθετη πα΄σα κατσιμάρδου στον Κοντοπανο που με πλασέ μείωσε σε 1-2
39' Ο Κατσιμάρης κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ρόκκο. Το πέναλτι εκτελεί ο ίδιος ψηλά άουτ
47' Γκοοολ 1-3 ο Αλεξάκης με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
55' Σουτ Ματζάνα από πλάγια αριστερά ελάχιστα άουτ
61' Σουτ Καλοκαίρη μπλοκάρει ο Κατσαβοχρήστος
62' Κατσαβοχρήστος και Αλπέντζος μερδεύονται έξω από την μεγάλη περιοχή για το ποιός θα απομακρύνει την μπάλα ο Ζαλοκώστας μπαίνει στη φάση και τελευταία στιγμή διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ ο Κατσαβοχρήστος
74' Γκοοολ 2-3 Κόρνερ Κατσιμάρη ο Γαρούφης πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Βαγενάς πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ. Στη συνέχεια νέο κόρνερ πό τον κατσιμάρη ο Γαρούφης πιάνει ξανά την κεφαλιά η μπάλα βρίσκει σε σώμα αμυντικού και καταλήξει στα δίχτυα
77' Γκοοολ 2-4 Ο Τσοπανάς ανατρέπει τον Αριστόπουλο μέσα στην μεγάλη περιχοή και σφυρίζεται πέναλτι. Το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο Αλεξάκης
88' Σουτ Κατσιμάρη ελάχιστα άουτ
Ολυμπιακός Παναιτωλίου (Κώστας Γιωτόπουλος): Κατσαβοχρήστος, Παναγιωτόπουλος (53' Πανταζή), Λαμπρακόπουλος, Γαρούφης, Αλπέντζος, Τσοπανάς, Μάκος, Κατσιμάρης, Κοντοπανος, Βδουκάκης (62' Ντίνος), Μπουκουβάλας (46' Καμζέλης)
Αχελώος Αγγελοκάστρου (Χρήστος Βασιλείου): Τσιλίκας, Ρόκκος, Τζαμαλής, Ξανθόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπέτσικας (50' Ταμπάκης), Αλεξάκης, Βαγενάς, Μαντζάνας (85' Μήτσος), Καλοκαίρης, Ζαλοκώστας (68' Αριστόπουλος).